»موسسه سوما

جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

مروری بر ۱۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری

فیلم سینمایی «تومان» در بخش مسابقه اصلی بیست و چهارمین جشنواره فیلم شب‌های سیاه تالین به نمایش درمی‌آید. به گزارش سینماتیکت فیلم سینمایی «تومان» ساخته مرتضی فرشباف و به تهیه‌کنندگی سعید سعدی در اولین حضور بین‌المللی خود

به گزارش سوما؛ نظام جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب، از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ه.ش ۱۰بار انتخابات ریاست جمهوری به خود دیده است.

در این ۱۰بار، مردم ایران ۲۱۷ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۲۷۹ رای به صندوق ها انداختند تا از میان ۱۶۱ نامزد (تعداد کل نامزدهای ریاست جمهوری ۳۸ نفر است، اما برخی از آنها چندین بار در دوره های مختلف شرکت کردند) که در این دوره ها برای ریاست جمهوری معرفی شده بودند، یکی را برای این سِمَت انتخاب کنند. بیشترین مشارکت مردم در انتخابات طی این ۱۰دوره به ترتیب در دوره های: دهم، هفتم، سوم، اول، هشتم، دوم، نهم، چهارم، پنجم و ششم بوده است.

طی این ۱۰دوره شش شخص تا به حال توانسته اند به صندلی ریاست جمهوری ایران تکیه بزنند، ابوالحسن بنی صدر، آیت الله خامنه ای، محمدعلی رجایی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی نژاد کسانی هستند که از سوی مردم به عنوان رییس جمهور انتخاب شدند.در دور اول که پنجم اسفند ۱۳۵۸ برگزار شد، ۱۲۴ نامزد رسمی وارد دور انتخابات شدند، این اتفاق دیگر هرگز تکرار نشد، بیشترین تعداد نامزدهای رسمی بعد از دور اول، در دور هشتم (۱۸ خرداد ۱۳۸۰) بود که در آن ۱۰ کاندیدای رسمی به رقابت پرداختند.

در ادوار دهم، دوم، هفتم، سوم و ششم هربار، چهار نامزد رسمی به رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری پرداختند، در دور چهارم نیز سه نفر بودند که به طور رسمی بر سر ریاست جمهوری با هم رقابت کردند. در دوره پنجم نیز دو نامزد به طور رسمی با هم رقابت کردند. انتخابات دور نهم (۲۷ خرداد ۱۳۸۴) ماجرای متفاوتی داشت، این اولین بار بود که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده می شد، اینجا اگر دور اول را معیار قرار دهیم، شش نفر در آن به رقابت پرداختند، اما در دور دوم که سوم تیر ۱۳۸۴ برگزار شد، طبیعتا دو نفر با هم رقابت کردند.

دور اول

اولین انتخابات ریاست جمهوری نظام جمهوری اسلامی ایران در پنجم بهمن ۱۳۵۸، یک سال پس از پیروزی انقلاب برگزار شد. دولت موقت مهدی بازرگان استعفا داده بود و اداره کشور به دست شورای انقلاب اداره می شد، در این انتخابات مجموعا ۱۲۴نفر به طور رسمی نامزد ریاست جمهوری شدند، خیلی زود بسیاری از نامزدها انصراف دادند و تعداد کسانی که وارد صحنه رقابت شدند به ۹۶نفر کاهش یافت. ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، جلال الدین فارسی، داریوش فروهر، صادق قطب زاده، حسن ابراهیم حبیبی، کاظم سامی، حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری و صفرعلی خلیلی، از جمله نامزدهای اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند. از طرف جبهه ملی، «سیداحمد مدنی»، از سوی حزب جمهوری اسلامی ابتدا «جلال الدین فارسی» و به شرحی که در ادامه می آید پس از او «حسن حبیبی»، از طرف حزب ملت، «داریوش فروهر»، از طرف نهضت آزادی، «کاظم سامی» و از سوی حزب پان ایرانیسم، «صادق قطب زاده» معرفی شده بودند.دو مورد خاص در این انتخابات برجسته است. مورد اول «مسعود رجوی» رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران بود که به دلیل مخالفت با قانون اساسی از رقابت ها کنار زده شد. مورد دوم نامزدی «جلال الدین فارسی» بود، او ابتدا از سوی حزب جمهوری اسلامی به عنوان نامزد این حزب معرفی شد، اما پس از بحث ملیتِ پدر وی از رقابت کناره گیری کرد و حزب جمهوری اسلامی «حسن حبیبی» را به جای او معرفی کرد. جلال الدین فارسی، ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ بار دیگر وارد گود انتخابات شد، اما این بار در انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شورای اسلامی شود. پس از این ماجرا وی از جمله سیاستمداران چراغ خاموش بود، هر چند در دهه ۷۰، اتهام ارتکاب قتل توسط او که در نهایت دادگاه آن را «غیرعمد» تشخیص داد، برای مدتی او را در کانون توجه افکار عمومی قرار داد. همچنین موضعگیری های «ضد فتنه» او در سال های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ که سایت روزنامه ایران متعلق به دولت آنها را منتشر کرد، واکنش هایی را در پی داشت.

بعد از بنی صدر، دومین شخصی که توانست صاحب بیشترین میزان آرا یعنی نزدیک به ۱۶ درصد باشد، سیداحمد مدنی بود که از سوی جبهه ملی وارد صحنه شده بود، مدنی پس از پیروزی انقلاب در کابینه مهندس بازرگان به سمت وزیر دفاع و فرماندهی نیروی دریایی انتخاب شد اما پس از حدود دو ماه از وزارت دفاع کناره گرفت. پس از آن بنا به خواست مهندس بازرگان، مدتی عهده دار استانداری خوزستان شد. پس از آنکه نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری به کرسی ریاست جمهوری تکیه زند، حدودا یک ماه بعد در انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی (۲۴ اسفند ۱۳۵۸)، از حوزه انتخابیه کرمان انتخاب شد اما اعتبارنامه وی به تصویب نرسید.در سال ۱۳۵۹ پس از آنکه دانشجویان خط امام پس از تسخیر سفارت آمریکا، مدنی را به جاسوسی متهم کردند، به ایالات متحده مهاجرت کرد و تا پایان عمر (۲۳ بهمن ۱۳۸۴) در همان جا زندگی کرد. حسن حبیبی که کاندیدای حزب جمهوری اسلامی (بعد از انصراف جلال الدین فارسی) بود در این انتخابات توانست نزدیک به پنج درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

حبیبی از معدود کسانی است که پس از انتخابات دور اول ریاست جمهوری همچنان در بدنه نظام جمهوری اسلامی ایران باقی ماند. او پس از این انتخابات در کابینه مهندس میر حسین موسوی به عنوان وزیر علوم و آموزش عالی و پس از آن وزیر دادگستری و در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به عنوان معاون اول و یک بار هم در دولت اولِ سیدمحمد خاتمی به عنوان معاون اول به ایفای نقش پرداخت. پس از آن حبیبی کنار رفت و تا پایان عمر دیگر در رقابتی شرکت نکرد و عهده دار مسوولیت سیاسی نشد.

داریوش فروهر چهارمین نفری که توانست در انتخابات حایز بیشترین آرا شود و نزدیک به یک درصد آرا (۹/۰درصد) را به خود اختصاص داده بود، در جریان قتل های زنجیره ای کشته شد.

صادق طباطبایی نامزد بعدی که ۸/۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، بعدها از کشور خارج شد و به آلمان رفت، اما پس از بازگشت هرگز مسوولیت سیاسی نداشت. بعدها در سال ۱۳۸۸ در جریان انتخابات دور دهم، به عنوان مشاور محسن رضایی به ایفای نقش پرداخت.

کاظم سامی با ۶/۰ درصد از کل آرا در رتبه بعدی است. سامی اولین وزیر بهداشت پس از انقلاب در دولت مهندس بازرگان بود. دکتر سامی پس از شکست در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری دور اول، مانند احمد مدنی وارد رقابت دور اول مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۵۸ شد، اما برخلاف مدنی اعتبارنامه وی تصویب و توانست در تمام دور اول مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم تهران حضور داشته باشد، با پایان کار مجلس اول، سامی تا آخر عمر هیچ فعالیت سیاسی ای نداشت. او سرانجام در تاریخ سوم آذر ۱۳۶۷ در مطب خود توسط مردی که خود را «غلام همتی» معرفی کرده بود به قتل رسید، محتشمی وزیر وقت کشور سه هفته بعد اعلام کرد محمود جلیلیان، قاتل دکتر سامی در حمامی در اهواز خودکشی کرده است.

صادق قطب زاده آخرین نفر رقبای ریاست جمهوری دور اول انتخابات ریاست جمهوری که با وجود تبلیغات گسترده، تنها توانسته بود ۳/۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص دهد. قطب زاده در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۶۱ به اتهام طرح کودتا برای براندازی جمهوری اسلامی بازداشت شد. وی متهم شد که با دفن مواد منفجره در منزل امام خمینی(ره) قصد داشته امام را ترور کند. او در مصاحبه تلویزیونی شرکت و اعتراف کرد. وی در ۲۴ شهریور ۱۳۶۱ اعدام شد.

دور دوم

در آخرین روز خرداد سال ۱۳۶۰، مجلس شورای اسلامی عدم کفایت سیاسی بنی صدر را اعلام کرد و حدودا یک ماه بعد، دومین انتخابات ریاست جمهوری در نظام جمهوری اسلامی ایران در تاریخ دوم مرداد سال ۱۳۶۰ برگزار شد.از اینجا به بعد، ما با شورای نگهبان طرف هستیم، در انتخابات مرداد سال ۶۰، برای اولین بار شورای نگهبان در جریان نامزدی نامزدهای ریاست جمهوری وارد عمل شد، از مجموع ۷۱داوطلب، چهار داوطلب امکان رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری را یافتند. سیداکبر پرورش نامزد مستقل، عباس شیبانی از سوی نهضت آزادی، حبیب الله عسگراولادی مسلمان از سوی مؤتلفه و محمدعلی رجایی از سوی حزب جمهوری اسلامی نامزدهایی بودند که وارد عرصه رقابت شدند.محمدعلی رجایی در این انتخابات توانست با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای (۹۰ درصد کل آرا) از مجموع ۱۴ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۸۰۳ رای ماخوذه، رییس جمهوری ایران شود و شکست حزب جمهوری اسلامی در انتخابات دور اول را جبران کند.

در این انتخابات عباس شیبانی با ۶۵۸ هزار و ۴۹۸ رای (۵۳/۴ درصد کل آرا) در رتبه دوم قرار گرفت، شیبانی بعد از این شکست چهار دوره در مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده حضور داشت، همچنین مدتی نیز به ریاست دانشگاه تهران انتخاب شد، وی در سال های اخیر به عنوان عضو شورای شهر تهران حضور داشته است.

اکبر پرورش با کسب ۳۳۹ هزار و ۶۴۶ رای (۵۳/۴ درصد کل آرا) در رتبه سوم قرار گرفت. پرورش در دوره های اول، سوم و چهارم عضو مجلس شورای اسلامی شد، وی همچنین در سال ۱۳۶۱ به عنوان وزیر آموزش وپرورش دولت محمدجواد باهنر و سپس به عنوان وزیر آموزش وپرورش دولت میرحسین موسوی به ایفای نقش پرداخت. آخرین نفر از فهرست نامزدهای ناکام این دور حبیب الله عسگراولادی است که با مجموع ۲۴۹ هزار و ۴۵۷ رای تنها توانست ۷۲/۱ درصد از کل آرا را به خود اختصاص دهد. عسگراولادی نیز مثل پرورش اول در کابینه دکتر باهنر و بعد در کابینه مهندس موسوی به عنوان وزیر به ایفای نقش پرداخت. این انتخابات نیز به پایان رسید، اما با ترور محمدعلی رجایی در شهریور ۱۳۶۰، بار دیگر باید رییس جمهور دیگری انتخاب می شد.

دور سوم

این دومین انتخابات زود هنگام تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، در دورانی که کشور از یک سو درگیر جنگ با عراق، از سوی دیگر دچار بحران های امنیتی-سیاسی سال ۱۳۶۰ است، رییس جمهور هم در سوءقصدی، تنها یک ماه پس از انتخاب ترور شده است.۴۶ نفر نامزد رقابت برای کسب عنوان ریاست جمهوری شدند اما از این بین شورای نگهبان صلاحیت ۴۲ نفر از نامزدها یعنی حدود ۹۱ درصد آنها را رد کرد و تنها چهار نفر برای رقابت باقی ماندند. از جمله ردصلاحیت شده های مهم این دوره می توان به ابراهیم یزدی اشاره کرد. آیت الله مهدوی کنی نیز پس از اعلام نام آیت الله سیدعلی خامنه ای از سوی حزب جمهوری اسلامی، طی جلسه ای از کاندیداتوری انصراف داد. با این حساب تنها چهار نفر یعنی آقایان: آیت الله سیدعلی خامنه ای، سیداکبر پرورش، رضا زواره ای و حسن غفوری فرد در عرصه رقابت حاضر شدند. آیت الله خامنه ای با کسب ۱۵ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۷ رای از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۷ رای ماخوذه توانست با اختصاص ۹۵ درصد آرا پیروز رقابت ها شود. سیداکبر پرورش نامزد ناکام دور قبل، این بار نیز با کسب ۳۳۸ هزار و ۲۹۴ رای شکست خورد، اما چنان که گفته شد، در کابینه همچنان حضور داشت.

سیدرضا زواره ای نفر بعدی تنها ۷۷ هزار و ۷۹۸ رای را به خود اختصاص داد. او قصه متفاوتی پیدا کرد، زواره ای که دو «اولین» را پشت نامش داشت، یعنی اولین دادستان انقلاب تهران و اولین شهردار تهران، بعدها در مجلس شورای اسلامی از سال ۶۰ تا ۶۶ همچنین به عنوان معاون وزیر کشور دولت هاشمی رفسنجانی به ایفای نقش پرداخت. او از سال ۶۸ تا ۸۴ نیز به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان خدمت کرد، اما در سال ۱۳۸۴ زمانی که خود را نامزد ریاست جمهوری کرد، همان شورایی که سال ها عضو حقوقدان آن بود، صلاحیت وی را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری رد کرد. زواره ای در پی این ردصلاحیت نامه ای به آیت الله جنتی نوشت و اندکی بعد در شهریور سال ۱۳۸۴ بر اثر سکته قلبی درگذشت.

حسن غفوری فرد نیز که آخرین نفر فهرست چهار نفره رقبای ریاست جمهوری این دور بود، توانست جمعا ۶۱ هزار و ۸۰۵ رای کسب کند. غفوری فرد بعدها در کابینه مهندس موسوی از سال ۶۰ تا ۶۷ به عنوان وزیر نیرو و زمانی دیگر در دولت هاشمی از سال ۶۸ تا ۷۲ به عنوان رییس سازمان تربیت بدنی فعالیت کرد. در انتخابات مجلس پنجم نیز به مجلس راه یافت، مدتی از صحنه سیاسی کشور کنار رفت و بار دیگر در مجلس هشتم به مجلس شورای اسلامی بازگشت.

دور چهارم

دوره چهارم انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در شرایطی برگزار شد که بعد از روسای جمهور اول و دوم، این اولین بار بود که بعد از مدت قانونی (چهار سال) انتخابات در کشور برگزار می شد. در ۲۵ مردادماه سال ۱۳۶۴، انتخابات دور چهارم، با سه رقیب برگزار شد. در این دوره نیز مانند دوره های قبل، شورای نگهبان تعداد زیادی از نامزدها را ردصلاحیت کرد، به طوری که از مجموع ۵۰ کاندیدای شرکت در رقابت های دوره چهارم ریاست جمهوری، تنها سه نفر امکان حضور در این رقابت ها را یافتند.مانند دور قبل، آیت الله سیدعلی خامنه ای (کاندیدای حزب جمهوری اسلامی) با کسب ۸۵ درصد از مجموع آرا، برابر ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای، رییس جمهور ایران شد. پس از او، محمود کاشانی کاندیدای مستقل با کسب یک میلیون و ۴۰۲ هزار و ۹۵۳ رای برابر ۸۵/۹درصد کل آرا، در رتبه دوم و در آخر حبیب الله عسگر اولادی نامزد موتلفه با کسب ۲۷۸ هزار و ۱۱۴ رای یعنی حدود ۹۵/۱درصد مجموع آرا سومین نفر شد.چنان که در ادامه خواهید خواند، کاشانی یک بار دیگر بخت خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ می آزماید که بازهم ناکام باقی می ماند.

دور پنجم

پس از رحلت امام خمینی (ره) پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نزدیک به شش هفته زودتر از موعد در ششم مرداد ۱۳۶۸ برگزار شد. جمعا ۷۹ نفر در این انتخابات ثبت نام کردند که از آن میان شورای نگهبان صلاحیت ۷۷نفر را رد کرد و تنها دو نامزد برای رقابت باقی ماندند؛ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی. این اولین بار بود که هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کرد، در آن دوره حساس، هاشمی توانست با کسب ۱۵ میلیون و۵۵۰ هزار و ۵۲۸ رای ۹۴ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و رییس جمهور ایران شود. شیبانی نیز که یک بار پیشتر در انتخابات دور دوم با کسب بیش از چهار درصد آرا شکست خورده بود، این بار با کسب ۸۶/۳درصد، از هاشمی رفسنجانی شکست خورد.

دور ششم

در دور ششم انتخابات، ۱۲۸ نفر برای رقابت های انتخاباتی ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ در وزارت کشور ثبت نام کردند که از این میان، ۱۲۴ نفر رد صلاحیت شدند. چهار نفر باقیمانده یکی «هاشمی رفسنجانی» نامزد روحانیت مبارز بود، دیگری احمد توکلی، وزیر مستعفی دولت میرحسین موسوی، عبدالله جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رجبعلی طاهری استاندار اسبق تهران. این انتخابات با سایر ادوار گذشته یک فرق عمده داشت، رییس جمهوری وقت که هاشمی بود و حالا برای دومین بار کاندیدا شده بود، از دو سو مورد انتقاد تند قرار گرفته بود. اگرچه شورای نگهبان در روند رد صلاحیت ها همچنان پر قدرت ظاهر شد، اما فضا ظاهرا آنقدر باز شده است که این انتقادات ثبت شود.فاصله برنده انتخابات با نفر دوم کمتر می شود و شخصی به جز برنده انتخابات می تواند رای میلیونی کسب کند که این هم تقریبا بی سابقه است. از میان نامزدها، احمد توکلی بیش از سایرین نسبت به هاشمی انتقاد دارد، او «تجمل گرایی» و «ایدئولوژی زدایی» را ارمغان فعالیت های هاشمی در سخنرانی ها و میتینگ های تبلیغاتی خود عنوان می کند و «عدم توزیع مناسب امکانات» و «رفاه قشری خاص» را از جمله آسیب هایی می داند که دولت هاشمی به ارمغان آورده است. نهایتا توکلی با چهار میلیون و ۲۶ هزار و ۸۷۹ رای توانست ۹۷/۲۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. او پس از این انتخابات به مجلس رفت و در انتخابات سال ۱۳۸۴ نیز به شدت از همفکر خود، احمدی نژاد حمایت کرد. نهایتا در سال ۱۳۸۴ به آرزوی خود یعنی «رییس جمهوری ساده زیست» دست یافت، توکلی تا مدتها یکی از حامیان سر سخت احمدی نژاد به شمار می رفت.

رجبعلی طاهری نیز جمعا ۱۱۴ هزار و ۷۷۶ رای کسب کرد. اما جاسبی ۸۹ هزار و ۲۸۰ رای را به خود اختصاص داد و به دانشگاه آزاد اسلامی بازگشت. در این انتخابات اکثر تشکل های جناح راست از هاشمی حمایت کردند. جامعه روحانیت که هاشمی از اعضای شورای مرکزی اش بود به حمایت از هاشمی پرداخت. جامعه مدرسین اعلام کردکه هاشمی را ارجح می داند. حبیب الله عسگراولادی دبیرکل جمعیت موتلفه اسلامی نیز حمایت حزب متبوعش را از هاشمی اعلام کرد. اما در سوی دیگر، جناح چپ یا سکوت کردند یا به انتقاد از هاشمی پرداختند. برای مثال بهزاد نبوی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب در اظهارنظری انتخابات را تشریفاتی خواند که در آن بُرد هاشمی مسجل است. در پایان هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۹۹ رای، پیروز انتخابات شد.

دور هفتم

در دور هفتم نیز از مجموع ۲۳۸ نفر که برای رقابت ثبت نام کرده بود، چهار نفر از سوی شورای نگهبان مجاز به رقابت شدند. سیدمحمد خاتمی، محمد محمدی ری شهری، رضا زواره ای و علی اکبر ناطق نوری.نتایج شمارش آرای دوم خرداد حکایت از آن داشت که سیدمحمد خاتمی با کسب نزدیک به ۶۹ درصد کل آرا، یعنی ۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۱۷۸ رای پیروز قاطع انتخابات است. پس از او علی اکبر ناطق نوری قرار داشت که توانست هفت میلیون و ۲۴۲ هزار و ۸۵۹ رای کسب کند. جناح سیاسی قدرتمند در آن زمان تمایل زیادی به ناطق نوری داشت، در روزنامه «سلام» آن دوران، گزارش های مکرری از اقدامات تبلیغاتی به نفع ناطق نوری از سوی برخی مسوولان در شهرستان ها منتشر شده است و اتفاقا یکی از این گزارش ها هم مربوط به استان اردبیل بود، جایی که احمدی نژاد در آن دوران استاندارش بود. بعدها احمدی نژاد هم در دادگاه روزنامه سلام گفته بود که خود و خانواده اش از ناطق نوری حمایت کردند؛ همان فردی که بعدها احمدی نژاد پس از رسیدن به قدرت وی و اطرافیانش را به فساد مالی متهم کرد.

رضا زواره ای نیز که بار دیگر به گود انتخابات ریاست جمهوری بازگشته بود توانست در این انتخابات جمعا ۷۷۱ هزار و ۴۶۰ رای کسب کند و محمد ری شهری نیز روی هم ۷۴۴هزارو ۲۰۵رای به دست آورد.

دور هشتم

دور هشتم ریاست جمهوری ایران در حالی برگزار شد که مجموعا ۸۱۴ نفر برای رقابت در آن ثبت نام کردند و شورای نگهبان برخلاف ادوار گذشته، این بار صلاحیت ۱۰ نفر از آنها را برای شرکت در انتخابات تایید کرد. سیدمحمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، حسن غفوری فرد، منصور رضوی، شهاب الدین صدر، علی فلاحیان، مصطفی هاشمی طبا و محمود کاشانی کاندیداهای این دوره از انتخابات بودند که در ۱۸ خرداد سال ۱۳۸۰ برگزار شد. رقابت اصلی انتخابات در واقع بین سیدمحمد خاتمی و احمد توکلی بود.

احمد توکلی، شکست خورده دور دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، این بار هم در دور دوم رییس جمهوری دیگر وارد عرصه شد. توکلی شعار انتخاباتی خود را «جمهوری دوم» تعیین کرد، او همچنان به ناکارآمدی نظام اقتصادی حاکم تاکید داشت و علت حضور خود را مبارزه با تبعیض و تلاش برای شکوفایی اقتصادی عنوان کرد، هرچند توکلی در این انتخابات هم با چهار میلیون رای شکست خورد، اما در سال ۸۴ با حمایت از احمدی نژاد بار دیگر وارد میدان شد. رخداد پراهمیت این دور از انتخابات آن بود که سیدمحمدخاتمی اولین رییس جمهوری بود که در دور دوم ریاست جمهوری اش نه تنها ریزش آرا نداشت، بلکه آرای وی نسبت به دور قبل افزایش نیز داشت.

خاتمی با بیش از ۲۱ میلیون رای، حدود ۷۶ درصد آرای شرکت کنندگان و ۵۰ درصد آرای کل واجدین شرایط را به دست آورده بود. وی در دوره اول با کسب نزدیک به ۲۰ میلیون رای، ۶۹ درصد آرای شرکت کنندگان و ۵۵ درصد آرای کل واجدین شرایط را به دست آورده بود. علی شمخانی (وزیر وقت دفاع) که از درون کابینه به رقابت با خاتمی پرداخته بود، با کسب حدود ۷۰۰ هزار رای نفر سوم شد. هفت نفر دیگر آرایی کمتر از تعداد آرای باطله داشتند. جاسبی همچنان در دانشگاه آزاد باقی ماند، احمد توکلی به مجلس بازگشت و چهار سال یکی از کسانی بود که در مجلس، راه را برای حضور احمدی نژاد هموار کرد. شهاب الدین صدر نیز مثل توکلی چهار سال بعد از جمله حامیان احمدی نژاد در مجلس شد. علی فلاحیان همچنان در رقابت های بعد در صحنه باقی ماند.

دور نهم

به انتخابات خاص سال ۱۳۸۴ می رسیم. خاص از چند جهت؛ اول آنکه این اولین باری بود که انتخابات ریاست جمهوری در نظام جمهوری اسلامی ایران به دور دوم کشیده شد؛ بازهم خاص از آن جهت که تعداد ثبت نام کنندگان برای اولین بار از هزار نفر گذشت؛ خاص از آن جهت که برای اولین بار در جریان تایید صلاحیت ها حکم حکومتی داده شد؛ خاص از آن جهت که حضور چند اصلاح طلب سبب شد تا مردی به صندلی ریاست جمهوری تکیه بزند که تبعات حضورش همچنان دیده می شود.

در نهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری، مجموعا هزارو۱۴نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده بودند. شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نفر از آنان را تایید کرد ولی پس از دستور آیت الله خامنه ای صلاحیت دونفر دیگر از اصلاح طلبان یعنی مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده هم تایید شد. با تایید این دو نفر، ترکیب رقبای نهایی انتخابات به هم خورد و اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی، محمدباقر قالیباف، مصطفی معین، علی لاریجانی و محسن مهرعلیزاده رسما وارد جریان انتخابات شدند.«هاشمی رفسنجانی» از سوی کارگزاران، «مهدی کروبی»، «مصطفی معین» و «مهرعلیزاده» از سوی اصلاح طلبان (هرچند مهرعلیزاده مستقل عنوان شد، اما از مدیران دوران اصلاحات به شمار می رود) علی لاریجانی، قالیباف و احمدی نژاد هم از سوی اصولگرایان وارد رقابت های انتخاباتی شدند.

در دور اول رقابت اصلی میان سه نفر بود: هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد و مهدی کروبی. به طوری که هاشمی رفسنجانی با کسب نزدیک به ۲/۶ میلیون رای برابر ۱۳/۲۱ درصد از کل آرا در رتبه اول، محمود احمدی نژاد با کسب ۷/۵ میلیون رای برابر ۴۳/۱۹ درصد کل آرا در رتبه دوم و مهدی کروبی با کسب پنج میلیون رای برابر ۲۴/۱۷درصد کل آرا در رتبه سومی ایستاد. قالیباف با کسب چهار میلیون رای نزدیک به ۱۴ درصد، معین با کسب چهار میلیون رای نزدیک به ۱۴ درصد، لاریجانی با کسب نزدیک دو میلیون رای تقریبا چهار درصد و مهرعلیزاده با کسب یک میلیون رای نزدیک به سه درصد آرا را به خود اختصاص دادند.به این ترتیب انتخابات به دور دوم کشیده شد و سرنوشت ریاست جمهوری نهم به طور کلی رقم خورد؛ سرنوشتی که شاید در صورت عدم تکثر اصلاح طلبان به شکل دیگری رقم می خورد. شاید هم اگر شورای نگهبان در سال ۱۳۸۴ به روال قبلی خود تنها سه، چهارکاندیدا را تایید صلاحیت می کرد، سرنوشت انتخابات در همان دور اول مشخص می شد. به هر تقدیر در دور دوم ریاست جمهوری، هاشمی رفسنجانی که در دور اول از احمدی نژاد جلوتر بود، در مقابل رقیب ناشناخته خود قرار گرفت. احمدی نژادی خود را دکتر و دانشگاهی معرفی می کرد و حسب اتفاق، مثل احمد توکلی، حامی اش، مسایل اقتصادی را موضوع اصلی کار خود عنوان می کرد. مصطفی معین به پزشکی بازگشت و پس از آن هر سال یک مقاله تخصصی درخصوص آسم منتشر کرد. قالیباف شهردار تهران شد، لاریجانی ابتدا مدیر احمدی نژاد و پس از برکناری رییس مجلس شد و در قامت منتقد احمدی نژاد ظاهر شد. محسن مهرعلیزاده به اتاق بازرگانی رفت و به کار تجارت پرداخت و مهدی کروبی هم که ماند و دور بعد نیز نامزد شد. در سوم تیر سال ۱۳۸۴ دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد و طی آن، احمدی نژاد با ۲/۱۷میلیون رای ۸۲/۶۱ درصد آرا را به خود اختصاص داد و رییس جمهور ایران در دور دوم شد. هاشمی نیز که در دور اول در بین هفت نفر از احمدی نژاد پیشی گرفته بود، این بار با ۱۰ میلیون رای، ۹۳/۳۵ درصد آرا را به دست آورد و از استاندار سابق خود شکست خورد. انتخابات نهم حاشیه های زیادی نیز داشت

دور دهم

اما در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورخ خرداد ۱۳۸۸ مجموعا ۴۷۵ نفر ثبت نام کردند که از آن میان شورای نگهبان به روال سال های قبل (به استثنای سال ۸۴) صلاحیت چهار نفر را تایید کرد. چهره های شاخص رد صلاحیت شده عبارت بودند از: اکبر اعلمی، نماینده دوره های ششم و هفتم تبریز در مجلس شورای اسلامی. رفعت بیات، نماینده زنجان در دور هفتم مجلس شورای اسلامی و قاسم شعله سعدی، نماینده مجلس سوم و مجلس چهارم از شهر شیراز در مجلس شورای اسلامی. کاندیداهای باقیمانده میرحسین موسوی، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی و محسن رضایی بودند. انتخابات در همان دور اول با اعلام مشارکت ۸۵ درصدی از سوی وزارت کشور و پیروزی احمدی نژاد با رای ۵/۲۴میلیونی، ۴۶/۶۲درصد از کل آرا خیلی زود به پایان رسید…

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://news.souma.ir/?p=8694

اخبار مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: