»موسسه سوما

یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱

گردش مالی ۵۰۰ میلیاردی محصول خام بادام زمینی در آستانه اشرفیه

به گزارش سوما؛ کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: تخمین زده می‌شود سال گذشته گردش مالی محصول خام بادام زمینی در منطقه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

«فاطمه منجمی»  افزود: این محصول به لحاظ اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطح شهرستان آستانه اشرفیه و در اقتصاد بخش کشاورزی منطقه دارد.

وی اظهارداشت: شهرستان آستانه اشرفیه یکی از قطب‌های مهم تولید بادام زمینی بواسطه خاک مستعد و شرایط مناسب برای پرورش این محصول در سطح کشور است.

کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: در حال حاضر کیفی‌ترین محصول بادام زمینی کشور در این شهرستان تولید می‌شود.

وی افزود: در شهرستان آستانه اشرفیه غیر از برنج محصولات بسیار متنوع دیگری تولید می‌شود که در بین این محصولات بادام زمینی بواسطه ارزش اقتصادی و کیفیت بسیار مطلوب به عنوان دومین محصول اقتصادی منطقه برای کشاورزان و تولید کنندگان بخش کشاورزی به شمار می‌رود.

منجمی اظهارداشت: اقتصادی بودن تولید بادام زمینی یک نوع مزیت محسوب می‌شود و با برنج به عنوان محصول اول شهرستان آستانه اشرفیه رقابت می‌کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر کشت بادام زمینی به سایر مناطق کشور نیز تعمیم پیدا کرده است.

کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: نیاز داخلی کشور ایجاب می‌کند سطح زیر کشت بادام زمینی و میزان بهره وری در واحد سطح این محصول افزایش پیدا کند.

وی افزود: بادام زمینی جدا از مصرف آجیلی در صنایع جانبی از جمله در تهیه کره بادام زمینی و همچنین در تولید بسیاری دیگر از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منجمی بیان داشت: تولید بادام زمینی نسبت به خیلی از محصولات به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ‌تر است اما واقعیت اینکه با توجه به شرایط آفات و بیماری‌ها که خاص کشور ایران نیست و در تمام کشورهای تولید‌کننده این محصول به چشم می‌خورد کشت بادام زمینی نیاز به آیش و تناوب دارد تا بتوان محصول سالم‌تری تولید کرد.

وی عنوان کرد: بالا بودن ارزش اقتصادی تولید بادام زمینی نسبت به سایر محصولات کشاورزی مانعی برای بحث آیش و تناوب ایجاد می‌کند و کشاورزان همچنان مایل هستند هر ساله کشت بادام زمینی را داشته باشند.

کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: کشت جایگزینی که از نظر اقتصادی بتواند رقابت داشته باشد با محصول بادام زمینی به واقع در این شهرستان وجود ندارد.

وی افزود: تلاش‌ها معطوف به اینکه بتوان بحث آیش و تناوب را به لحاظ فنی و علمی در منطقه برای تولید محصول سالم و جلوگیری از توسعه برخی از آفات و بیماری‌ها جا انداخت.

منجمی بیان داشت: لازمه جا انداختن این مسئله معرفی یک محصول جایگزین با بازدهی محصول بادام زمینی به کشاورزان است.

وی ادامه داد: بطور کلی باید یک محصولی به کشاورزان معرفی شود که همان بازده بادام زمینی را داشته باشد اگر این بازدهی وجود نداشته باشد کشاورزان در بحث آیش و تناوب همکاری نخواهند کرد و در درازمدت به تولید محصول بادام زمینی در سطح شهرستان آستانه اشرفیه آسیب می‌زند.

کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه گفت: این مقاومت کشاورزان طبیعی و قابل احترام است.

وی افزود: کارشناسان و محققان به دنبال این هستند یک محصول جایگزینی که بتواند با بادام زمینی رقابت کند و برای کشاورز همان بهره وری اقتصادی را داشته باشد زمینه کاشت آن را در شهرستان آستانه اشرفیه فراهم کنند.

منجمی اظهارداشت: بادام زمینی یک محصول دیم است ولی در دو مرحله یکی در مرحله گرده افشانی و دیگری دو هفته قبل از برداشت باید رطوبت مورد نیاز خاک این محصول تامین شود.

وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر حتی در مناطق معتدل مثل استان گیلان میزان بارش باران کاهش یافته و برخی از محصولات دیم مثل بادام زمینی هم نیاز به آبیاری پیدا کرده است.

کارشناس مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه یادآورشد: نیاز آبی بادام زمینی نسبت به سایر محصولات کشاورزی قابل توجیه و دفاع است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://news.souma.ir/?p=11178

اخبار مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: